Absolutnie każda kultura ma dzień upamiętniający zmarłych. Jednak podczas gdy w domu jest to czas pamięci i żałoby, Święto Zmarłych w Meksyku jest jednym z najbardziej spektakularnych i zabawnych wydarzeń w kraju.
Powstały w czasach prekolumbijskich festiwal przetrwał kolonizację i katolicyzm kraju. Zjednoczył on podzielony porewolucyjny Meksyk. Festiwal zmarłych, gdzie szkielety i czaszki zajmują centralne miejsce. Zainspirowało nas to, gdy opracowaliśmy nasz kufel z czaszką.
Czy wiesz, dlaczego i jak to święto zmarłych stało się popularne? Właściwie to dzięki kinu! Nie mogłeś przegapić fikcyjnej postaci Jamesa Bonda. Wcielało się w niego kilku aktorów, ale pierwszym i najbardziej legendarnym jest Sean Connery. W 1983 roku znalazł się w samym środku meksykańskiego Festiwalu Zmarłych. Stosunkowo tajne w tamtym czasie, tak stało się znane.
Później stało się mega popularnym wydarzeniem, przyciągającym setki tysięcy turystów do kraju. Bliżej domu i ponownie dzięki Jamesowi Bondowi (tym razem Daniel Craig): cała scena z filmu Spectre rozgrywa się podczas tego festiwalu. I pomyśleć, że tym razem to fikcja zainspirowała rzeczywistość! W rzeczywistości członkowie rady miasta Meksyk uznali tę scenę za tak udaną, że postanowili przerobić ją na swój własny meksykański Dzień Zmarłych!
W tym przypadku myślę, że możemy powiedzieć, że zatoczyliśmy pełne koło. Kto by uwierzył w taką historię!
Kiedy i gdzie to się dzieje?
Święto Zmarłych obchodzone jest w Meksyku, a także w Salwadorze, Gwatemali, Hondurasie i Nikaragui na początku listopada. Obchodzony jest pierwszego dnia miesiąca. Data ta nazywana jest „Dniem Anioła”. Jest to dzień, w którym wspomina się zmarłe dzieci. Obchody w dniu 2 listopada są kontynuowane w celu upamiętnienia wszystkich zmarłych rodziców. Każdy z tych dni honoruje zatem inne pokolenie rodziny podczas Święta Zmarłych.
W bardziej zamerykanizowanych północnych regionach kraju obchody rozpoczynają się 31 października, w dniu Halloween. W tym czasie przyjęte i modne jest rozpieszczanie dzieci słodyczami. Rytuał ten nazywany jest „tricky-tricky” lub „treat-or-trick”. Jednak w przeciwieństwie do Halloween, gdzie główną emocją jest strach przed nieziemskimi siłami, radość i zabawa królują podczas Dnia Zmarłych w Meksyku.
Postrzeganie tych dwóch świąt między dwiema kulturami jest diametralnie różne. Amerykanie dobrze się bawią i wyśmiewają swój strach przed życiem pozagrobowym. Latynosi, z drugiej strony, świętują swoich zmarłych, którzy nadal żyją po śmierci, przez jeden dzień. Również przebrania nie mają tego samego celu. No dobra, w obu przypadkach są słodycze i cukierki, ale co do meritum to chyba mnie zrozumiałeś.
Ogólnie rzecz biorąc, w Meksyku festiwal przybiera naprawdę gigantyczną skalę. Świętu Zmarłych często towarzyszą uliczne festyny i parady. Obchodzone jest w całym kraju, a każdy region ma swoje własne rytuały. Jednak najbardziej kolorowe wydarzenia odbywają się w stolicy, Mexico City. Tutaj na ulicach miasta odbywa się ogromny karnawał, Parada Katrina.
Jak powstało Święto Zmarłych i dlaczego tak się nazywa?
Tradycja wspominania zmarłych w Ameryce Południowej sięga kultury indiańskiej. Pojawiła się ona około 2500-3000 lat temu. Lokalne plemiona Majów i Azteków czciły „zmarłych”. Aby przetrwać, musieli polować i zabijać zwierzęta, co według ich wierzeń oznaczało, że śmierć dawała im życie.
Aztekowie i Majowie uważali swoich zmarłych krewnych za przewodników między tym światem a następnym. Dlatego grzebali ich obok swoich domów i dekorowali swoje domy czaszkami. Odbywał się również festiwal na cześć bogini Mictlanziuatl, strażniczki podziemnego świata. Tradycyjnie przedstawiano ją jako kobietę z czaszką zamiast twarzy. Później dało to początek głównemu symbolowi Święta Zmarłych, kobiecemu szkieletowi o imieniu Katrina, ubranemu w bogatą szatę.
W historii meksykańskiego Dnia Zmarłych zaskakujące jest to, że tradycja przetrwała do dziś, nawet pomimo kolonizacji Ameryki Południowej i nawrócenia tubylców na katolicyzm. Wszystko dlatego, że konkwistadorzy przybywający z Hiszpanii zachęcali do obchodzenia dni pamięci zmarłych na wszelkie możliwe sposoby.
Jedynym warunkiem było to, że nie robili tego w sierpniu, jak wcześniej, ale w listopadzie, w katolicki Dzień Pamięci. Święto Zmarłych mogło zatem zostać oficjalnie utworzone, o ile było zgodne z kalendarzem katolickim.
Prawdą jest, że do początku XX wieku Dzień Zmarłych prawie nigdy nie był obchodzony w Meksyku. Wszystko zmieniło się w latach dwudziestych XX wieku, po rewolucji meksykańskiej. Należało wówczas w jakiś sposób zjednoczyć podzielony kraj, stworzyć lub ożywić narodowe tradycje, a także utrwalić pamięć o bohaterach rewolucji.
Rząd zdecydował się uczynić Dzień Zmarłych oficjalnym świętem państwowym i zaczął obchodzić go w wystawny, kolorowy sposób i na wielką skalę. Stopniowo święto stało się Festiwalem Zmarłych, jednym z najpopularniejszych wydarzeń w kraju i zaczęło przyciągać setki tysięcy turystów.
Charakterystyka i tradycje obchodów Dia de los Muertos
Meksykanie wierzą, że po śmierci ich krewni i przyjaciele udają się na tamten świat. Jedynym momentem, w którym mogą odwiedzić rodzinę w naszym świecie jest 2 listopada. Spotkanie z duchami zmarłych powinno być przyjemne, w końcu przebyli oni długą drogę z tamtego świata. Jest to więc czas zabawy i świętowania! Dlatego nazywamy to Świętem Zmarłych.
Przede wszystkim, w Dzień Zmarłych w Meksyku zwyczajowo idzie się na cmentarz, aby zadbać o grób, udekorować go kwiatami i zapalić znicze. Przychodzi cała rodzina. Organizowane są tam pikniki, koncerty i pokazy. To dlatego na meksykańskich cmentarzach w Dzień Zmarłych słychać dużo muzyki i śmiechu.
Odwiedzenie cmentarza nie jest jednak końcem święta. Wręcz przeciwnie, to początek Święta Zmarłych, ponieważ dusze zmarłych przybywają również do domów, w których mieszkali.
Dlatego Meksykanie wznoszą tu i ówdzie kolorowe ołtarze z kwiatami, świecami i zdjęciami zmarłych. Są one często umieszczane w centrach biznesowych i innych miejscach publicznych. Ołtarze są używane do dostarczania wody, aby ugasić duchy po długiej podróży, kładzie się na nich słodki chleb i ulubione potrawy zmarłego.
Ołtarze są również ozdobione girlandami i papierowymi flagami „papel picado”. Wszystkie te świąteczne dekoracje są częścią symboli Święta Zmarłych w Meksyku.
W dużych miastach mieszkańcy zakładają kolorowe kostiumy i wychodzą na ulice. Dodają wyszukany makijaż, taki jak maski czaszek na twarzach. Obrazy są zwykle przygotowywane przez cały rok i są tak kolorowe, jak weneckie i brazylijskie karnawały.
Najsłynniejsza procesja Dnia Zmarłych odbywa się w Mexico City i nazywa się Paradą Katarzyny. Katarzyna jest postacią bogato ubranej kobiety z głową w kształcie czaszki i jest również głównym symbolem Święta Zmarłych.
Skąd taka fascynacja czaszkami w Dniu Zmarłych?
Mężczyźni od dawna znają anatomię swoich ciał, a w szczególności swoich szkieletów. W większości kultur czaszka kojarzona jest ze śmiercią. Powód jest bardzo prosty: mieści ona nasz mózg i, dla niektórych, naszą duszę.
To właśnie nasz mózg, między innymi, pozwolił nam odróżnić się od zwierząt. Przedłużeniem naszego mózgu jest duch, który nas napędza. Czaszka zawiera zatem naszego ducha.
Cóż może być lepszym symbolem niż czaszka dla fete des morts du coup, prawda? W czasach starożytnych używano prawdziwych czaszek zmarłych, ale obecnie są to ich reprezentacje. Święto Zmarłych w Meksyku jest rzeczywiście znane z ultra-realistycznego makijażu twarzy, ale także z ciast z czaszkami.
To wykorzystanie czaszek lub szkieletów jest obecnie szeroko stosowane w różnych przedmiotach. Czaszki jednych przerażają, innych fascynują, ale nikogo nie pozostawiają obojętnym.
Nasza strona sprzedaje przedmioty związane z piwem i nie jesteśmy wyjątkiem od tego trendu. Jeśli jesteś zainteresowany, oto kilka przykładów przedmiotów (między innymi), które sprzedajemy, które zawierają czaszki lub szkielety (lub oba!):
Ten wspaniały kufel z czaszką wikinga możesz podziwiać
Kufel do piwa z okiem demonaz czaszkami dookoła!
A co Ty sądzisz o tym wysublimowanym kielichu do piwa?
Jeśli czujesz ducha katakumb, ten kufel do piwa czeka na Ciebie po kliknięciu w jego zdjęcie
Chrup butelki zębami tego ściennego otwieracza do butelek w kształcie czaszki w tutaj go znajdziesz
Wycieraczka ze szkieletem wznoszącym toast za dobre życie które można znaleźć tutaj
Jak powiedziałem, to tylko niewielki wybór, mamy o wiele więcej! A jeśli czaszki i szkielety cię nie zachwycają, możesz być spokojny! Większość moich artykułów na temat piwa o nich nie wspomina!
Pisanie tych postów na blogu zajmuje mi dużo czasu na badania, edycję, zdjęcia itp…. Jak widać, nie ma irytujących banerów reklamowych dotyczących ubezpieczeń, kredytów czy czegokolwiek innego, ale w rezultacie nie zarabiam na tym żadnych pieniędzy.
Jeśli miałeś cierpliwość przeczytać mój artykuł do końca, powinieneś wiedzieć, że możesz uzyskać 20% zniżki na całe zamówienie, wpisując kod BLOG20 w koszyku.
Zastrzegam ten kod dla moich najbardziej lojalnych czytelników, którzy odkryli naszą stronę dzięki artykułom, które z miłością publikuję! Żebyś wiedział, kodu nie można łączyć z innymi kodami rabatowymi, ponieważ nie można przesadzić, prawda? 20% zniżki nie pozostawia nam już dużego marginesu, ale przynajmniej nagradzam moich czytelników.
Aby mnie zachęcić i wesprzeć, nie wahaj się kupić czegoś od nas!
Jeśli na przykład szukasz oryginalnego kufla do piwa, z pewnością znajdziesz to, czego szukasz wśród naszych modeli – mamy ich ponad sześćdziesiąt! Aby zobaczyć wszystkie nasze modele, wystarczy kliknąć na ten link: Oryginalne kufle do piwa.
Aby odkryć wszystkie nasze produkty, kliknij ten link: Chopedebiere.
Jeśli chciałbyś przeczytać jeden z moich innych artykułów, proponuję zapoznać się z Skąd pochodzi Halloween.
Aby zobaczyć wszystkie inne moje wpisy na blogu, kliknij na Blog De Chopedebiere.
.